Vybrat autosedačku pro novorozence je asi ten nejtěžší úkol před narozením miminka. Rodiče nemají možnost ji vyzkoušet přímo s dítětem a často neví, na co se při výběru zaměřit, protože nemají předcházející zkušenosti. Přitom je to snad nejdůležitější kousek z celé výbavičky. Musí miminko dokonale chránit. Na co se tedy při výběru zaměřit?

Nejnovější norma = nejpřísnější testování

Baby Safe2 i-sizeU autosedaček je nejdůležitější bezpečnost. Zda je vámi vybraný model bezpečný, napoví bezpečnostní norma, které autosedačka odpovídá. Nejnovější norma ECE R129/ i-Size je z hlediska dynamických zkoušek zatížení daleko náročnější, než předchozí stále platná norma ECE R44/04. To znamená, že sedačky splňující nejnovější normu isize, prošly náročnějším testováním než starší modely a budou tudíž ještě bezpečnější.

Modely splňující normu i-Size: Zopa X1 Plus i-Size, Britax Römer Baby Safe2 i-Size, Cybex Cloud Z i-Size

Velikost vajíčka

Další věc, která souvisí s novou normou i-Size, je velikost autosedačky. Vajíčka vypadají, že jsou všechna stejně velká. Většinu z nich je možné používat do 13 Kg. Podle nové normy ale musí výrobce uvádět také do kolika centimetrů je sedačka určená. A tady najdeme velké rozdíly. Někteří výrobci mají vajíčka pouze do 76 cm, další jako například Britax Römer nebo Cybex až do 83 nebo 87 cm. IX1 Plus i-size tento pro nás malý rozdíl může v praxi znamenat, že autosedačka vydrží i o několik měsíců déle.

Nastavitelná vložka

Děťátko v době od narození do přibližně 15ti měsíců, dokdy jsou vajíčka určená, výrazně změní tělesné proporce. Proto by první autosedačka měla mít vložku, která se dá nastavovat. Ideální je, když je složená z více částí, které se postupně, jak dítě roste, oddělávají. Jedině tak bude mít miminko kvalitní oporu a pohodlí po celou dobu používání vajíčka.

Například BABY SAFE2 I-SIZE má pro úplně malé děti patentovanou polohu v leže, která se při zvedání hlavové opěrky, podle toho, jak dítě roste, automaticky mění a přizpůsobuje se dítěti. 

Cloud Z i-size

X1 PLUS i-Size se zase pyšní extra pohodlnou hlavovou opěrkou. Ta je tvořená pěnou, cestování pro děti proto bude velmi pohodlné.

Také sedačka CLOUD Z I-SIZE PLUS poroste s vaším miminkem. Hlavová opěrka má 11 poloh. Navíc ji lze po připevnění na podvozek 

kočárku rozložit téměř do polohy v leže. 

Vždy je nutné mít na paměti, že autosedačky jsou hlavně bezpečnostní prvek a v žádném případě nenahrazují kočárek. Proto by v ní miminko nemělo být déle než 2 hodiny. Při delších cestách je nutné dělat pravidelné pauzy, aby dítě mělo možnost se protáhnout a narovnat.

Základem je základnaZákladna na vajíčko

Pro všechny vajíčka bychom rozhodně doporučili používat také vhodnou základnu. Sedačka pro miminka se totiž často vytahuje a znovu poutá do auta, což při používání pouze pásů vozidla může představovat velké riziko špatného připoutání a tím ohrožení bezpečnosti dítěte. 

Základny se dají koupit na isofix (ECE R 44/04 i i-Size) nebo na pás (ne pro sedačky splňující normu  i-Size). Základna se připoutá jednou a vajíčko se do ní jen nasazuje.

Kompatibilita s kočárkem

Pokud chcete vajíčko vozit na podvozku kočárku, musíte si dopředu zjistit, zda je daná značka sedačky kompatibilní s podvozkem kočárku, případně zda existují adaptéry, které připevnění umožňují. 

Doona Plus

Extra tip na závěr

Kompatibilitu s podvozkem nemusíte řešit, když si pořídíte sedačku 2v1 značky Doona. Doona plus je autosedačka s integrovaným podvozkem. Je to velmi praktické řešení, kdy nemusíte v kufru auta na krátké vyřizování s miminkem vozit celý kočárek. 

Stále si nejste jistí, která sedačka bude pro vaše miminko ta pravá? Koukněte na video podle čeho sedačku a další věci do výbavičky vybírala youtuberka Katka Králová: https://www.youtube.com/watch?v=ixOV4UsjRsE