Ať už se vydáte na vytouženou letní dovolenou autem či letadlem, lehký kočárek pro vaše nejmenší je nezbytným společníkem na cestách.

Cestovní kočárky, často označované i jako „golfky”, mají velkou výhodu v tom, že jsou velmi skladné a většina z nich splňuje i rozměry příručního zavazadla. To znamená, že si jej můžete vzít přímo na palubu letadla a mít ho tak neustále u sebe, což oceníte zejména při výstupu z letadla.

Na jaké parametry u cestovních kočárků je dobré si dávat pozor?

  • Hmotnost

Čím lehčí kočárek, tím snadnější je jeho manipulace a přenášení. Ideální váha je v rozmezí 6 až 8 kg.

  • Nosnost

Většina kočárků má nosnost 22 kg, ale jsou i modely s nosností 15 kg, která nemusí pro větší dítě stačit.

  • Výška rukojeti

Cestovní kočárky mívají pevnou rukojeť, tedy bez možnosti výškového nastavení. Proto je dobré zvolit kočárek s takovou výškou rukojeti, která vám bude vyhovovat a zajistí pohodlné ovládání.

  • Odpružení kol a jejich materiál

Cestovní kočárky nejsou navrženy pro náročný terén, ale skvěle poslouží při pohybu na letišti, na dovolené i na denodenní pochůzky ve městě. Pohodlnou jízdu zajišťuje odpružení, které zároveň zmírňuje otřesy směrem k dítěti.

Pozor i na materiál kol, některé modely mají kola z tzv. EVA pěny, která se vyznačuje svou lehkostí, ale i menší odolností, proto se do koleček mohou časem zabořit menší kamínky. Odolnější materiál je pak směs z gumy, ale takový kočárek je pak těžší.

Pro ještě lepší manipulaci na různých typech povrchů mohou mít přední otočná kolečka možnost aretace.

Pokud vybíráte cestovní kočárek, který chcete využívat i po návratu z dovolené, měli byste pečlivě zhodnotit všechny jeho parametry, která jsou pro vás důležitá. Zvolte takový, který splňuje vaše požadavky na maximum, aby každá jízda byla pohodlná a bezstarostná.

Chytré funkce, které usnadní každodenní kočárkování

Automatické složení

Při častém skládání, kolikrát s dítětem v náručí, oceníte možnost složit kočárek jednoduše jednou rukou. Nějaké modely se navíc samy dosloží do velmi kompaktního balíčku, který jednoduše přenesete, kam je potřeba.

Cestovní popruh

Praktickou vychytávkou je i vestavěný popruh, díky němuž si kočárek můžete dát pohodlně na rameno a mít volné obě ruce.

Dlouhá stříška pro maximální ochranu před sluníčkem

Stříška by měla být co nejdelší, aby poskytovala co nejlepší ochranu před sluncem a UV zářením. Pro ještě větší ochranu můžete kočárek ještě doplnit sluneční clonou, která vytvoří dokonalý stín.

Polohování do úplného lehu

Zádovou opěrku lze často nastavit do pololehu nebo úplného lehu. Pokud váš maličký cestovatel ještě sám nesedí, je potřeba zvolit kočárek s možností nastavení zádové opěrky do úplného lehu. Jen tak bude v poloze, která je důležitá pro jeho zdravý vývoj a komfort. 

Systém odvětrávání, které zajišťuje příjemnou cirkulaci vzduchu

Cestovní kočárek by měl být dobře odvětraný, ať už ventilačním okénkem ve stříšce nebo na zadní části sezení. Tím se zajistí příjemná cirkulace vzduchu a komfort pro dítě.

Tip: Aby se kočárek během cestování nezničil, je dobré použít přepravní tašku. Ta nejenže ochrání kočárek před škrábanci nebo jiným mechanickým poškozením, ale také ho uchová v čistotě.

Pro mnohé rodiče, zejména pak maminky, může být důležitý i vzhled kočárku. Cestovní kočárky jsou k dispozici v různých designech a barvách, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašemu vkusu.

Takto vybavený kočárek vám usnadní cestování a zajistí pohodlí pro vaše nejmenší, ať už budete kdekoliv.