Na cestách trávíme během svátků více času než obvykle. Cesty za příbuznými nebo za sněhem a na výlety jsou součástí volných dnů. Než nasednete se svými dětmi do auta, přečtěte si pár tipů, na co si dát pozor, aby cestování bylo maximálně bezpečné. Rady na cesty jsme dali dohromady s produktovým manažerem značky Britax Römer, která pro vás vyrábí ty nejbezpečnější autosedačky už od roku 1966.

Používejte autosedačku i na krátké vzdálenostiIsofix usnadní instalaci autosedačky do auta

Téměř 70 % všech dopravních nehod se v loňském roce stalo v obci. Rodiče by proto měli své děti důkladně připoutat do autosedačky, i když se chystají jet jen pár set metrů do školy nebo školky.

Využijte všechny bezpečnostní prvky v autě

Pokud jsou v autě kotvící prvky jako isofix nebo háček na top tether, doporučujeme pořídit autosedačku, kterou lze pomocí isofixu upevnit. “Používání isofixu je jednoduché, zabraňuje rodičům, aby při poutání udělali chybu. Kvalitní autosedačky mají navíc několik bezpečnostních signalizací, které potvrdí, že je isofix a celá autosedačka upevněná správně,” uvedl produktový manažer Britax Römer Petr Horáček.

Důkladně zkontrolujte bezpečnostní pásy

Aby bezpečnostní pásy u autosedaček všech kategorií dokonale fungovaly, nesmí být nikde překroucené. U autosedaček pro větší děti, kde se používají jen bezpečnostní pásy auta, je důležité, aby byly pásy vedeny ve  správné úrovni těla. Jedině tak dokážou dítě v případě nárazu ochránit. “Doporučujeme pořídit autosedačky, které mají bezpečnostní systémy jako je například Secure Guard, který zajistí, že je pás vedený správně na pánevní kosti, nebo XP Pad, který při čelním nárazu odvádí až 30 % energie působící na krční páteř, chrání tak nejen krk ale i hrudník. Navíc změkčuje bezpečnostní pás, jízda je proto pro děti ještě komfortnější,” uvedl Horáček. Mezi nejbezpečnější autosedačky na trhu pro kategorii 15 až 36 Kg patří například Britax Römer Kidfix III S, která má všechny výše uvedené bezpečnostní prvky a navíc je díky svému ergonomickému tvaru jednou z nejpohodlnějších Autosedačka Kidfix III S zajistí dítěti maximální bezpečí a pohodlí díky systému XP Pad, který snižuje riziko při nárazu.dětských autosedaček.

Pozor na bundu

“Cestování v autosedačce v bundě je velmi nebezpečné, kvůli bundě totiž nikdy nedotáhnete pásy tak, jak by bylo potřeba. Dítě při nárazu z autosedačky vyklouzne,” varuje Horáček. Doporučuje děti vždy vysvléknout a přikrýt raději dekou, nebo pořídit zimní vložku, která děti nebude studit.

Pozor na volně ležící předměty

Během jízdy a to, jak s dítětem nebo bez něj, by v autě neměly být žádné volně ležící předměty. Nejkritičtějším místem je pak poklop nad kufrem auta, při nárazu se i věci zdánlivě bezpečné mohou proměnit v život ohrožující předměty. “Doporučujeme pořídit organizér do auta, který dokáže pojmout spoustu drobností,” poradil expert.

Zvolte správnou velikost autosedačky

Správná velikost autosedačky je důležitá. Pokud nechcete kupovat co pár měsíců novou. Pořidtě rostoucí ADVANSAFIX i-size.

Ukazatelem pro výměnu autosedačky za větší nejsou přečuhující nohy, ale poloha hlavy. Ta nesmí přesahovat hlavovou opěrku. Ramena musí být pod hlavovou opěrkou, neměla by se jí ani dotýkat. Je vhodné pořídit autosedačku přesně pro danou výšku a váhu dítěte, jedině tak se dokáže dokonale přizpůsobit.

Pokud nechcete pořizovat co pár měsíců autosedačku novou, zkuste se podívat na rostoucí autosedačky jako je například Advansafix IV R, která má také skvělé hodnocení v nezávislých bezpečnostních testech ADAC?