Korbička, golfáč, kombinace, sporťák - mamince začátečnici jde jistě z množství pojmů týkajících se kočárků hlava kolem... Nabídka je dnes totiž opravdu široká. Jak se v ní zorientovat a vybrat toho nejlepšího pomocníka pro převážení vašeho dítěte?

Základním klíčem při výběru kočárku je věk dítěte – každý typ kočárku se hodí pro jinak staré dítě.

Kočárky 0 - 6 měsíců

Kočárky s korbou – nepředstavujte si neforemnou korbu náklaďáku nebo kamionu. Dnešní kočárky s korbou určenou pro novorozence nabízejí množství nádherných, designových a přitom funkčních kousků. Jelikož v korbičce budete vozit dítko již od narození, měli byste se zaměřit na to, aby byla vyrobena z kvalitních materiálů. Dítěti v ní musí být dostatečně teplo v chladnějším počasí, zároveň musí být také vzdušná, aby v ní v parních dnech nebylo příliš horko. Doporučujeme se také zaměřit na odpružení – miminka totiž milují houpání.

Kombinované kočárky – pokud jste praktická žena, poohlédněte se po kombinovaných kočárcích. Při nákupu takzvané kombinace získáte celý set – podvozek, korbu a sportovní nástavbu (pokud je v popisu produktu uvedeno, že se jedná o dvojkombinaci). Pokud je v popisu uvedená trojkombinace, získáte také autosedačku.

Maminky nemusí mít strach, že by se jim během tří let používání kombinovaný kočárek okoukal. Moderní značky, které najdete u nás ve FunBaby, totiž nabízejí širokou škálu barevných stylů pro stříšky kočárků, které můžete měnit podle ročního období nebo třeba jen podle nálady. Výměna je vždy velmi jednoduchá a rychlá.

Kočárky 6 - 36 měsíců

Sportovní kočárky – takzvaný sporťák je určený pro větší děti, které již chtějí mít rozhled a svět pozorovat ze sedu. Maminky ho pořizují také ve chvíli, kdy již dítko nevleze do korbičky. Ve sportovním kočárku stráví děti poměrně dlouhé období. Je proto důležité, aby splňoval veškeré funkce, které od něj maminka očekává.

Velkým plusem je například odnímatelná hrazda, která při jízdě jistí dítě. Pokud se dá odejmout, bude se maminkám snadněji manipulovat s dítětem, jednodušeji ho usadí i vysadí.

V případě, že s kočárkem bude jezdit více osob, je výhodou také polohovatelné madlo na řízení kočárku, jen málokdy je totiž pár stejně vysoký.
Doporučujeme maminkám, aby si před nákupem vyzkoušely také sluneční stříšku. Ideální je, když ji můžete odhrnovat do libovolné polohy. Jedině tak zajistíte dítěti klidný spánek bez obtěžování od slunečních paprsků. Klidný a pohodlný spánek zajistí také možnost polohovat zádovou opěrku. Dítě unavení pozorováním světa tak může hezky v leže nasbírat síly na další dobrodružství.

U sportovních, kombinovaných i hlubokých kočárků je potřeba si uvědomit, kde se chystáte s kočárkem jezdit. Zda více času trávíte na procházkách městem a na nákupech, nebo spíš vyjíždíte do přírody a chcete, aby váš kočárek zvládl i ten nejnáročnější terén. Podle toho pak zvolíte značku a konkrétní typ.

Kočárky do města
Ve městě maminka potřebuje, aby se kočárek snadno ovládal a nebyl příliš těžký na zvedání při cestách městskou hromadnou dopravou. Na procházkách městskými parky je samozřejmě důležitý také moderní design. Pro tyto účely jsou vhodné kočárky s menšími kolečky a lehčími podvozky. Pokud byste se v průběhu používání rozhodli, že chcete přeci jen častěji do přírody, značky dnes nabízí řešení v podobě možnosti výměny koleček za sportovnější verzi.

Kočárky do přírody
Kolečka jsou důležitým základem pro kočárky, se kterými chtějí maminky zdolávat vzdálenosti v terénu. Již neplatí, že jediná kvalitní kolečka jsou ta nafukovací. Kolečka se speciálně vyvinutou pevnou výplní dnes nabízí minimálně stejně komfortní jízdu, jako ta nafukovací. Navíc ušetří starosti s dofukováním a vyhnete se také propíchnutí. Důležité je, aby kolečka byla dostatečně velká a odpružená.
U kočárků do terénu pak není na obtíž, když podvozky mají nějaké kilo navíc. Zajistí tak větší stabilitu a zabrání převrácení.

Kočárky na běhání a bruslení
Běhání je dnes velkým trendem. Pokud patříte také ke sportovním nadšencům, poohlídněte se po kočárcích, které budou zvládat vaše tempo. Kočárky určené pro sport se vyznačují trojkolovým podvozkem s tím, že kola jsou výrazně větší než u běžných modelů. Kočárky jsou také lehčí a mají aerodynamický tvar.

Kočárky 24 – 36 měsíců

Kočárky na cestování

Golfové kočárky - Pokud maminky tráví většinu roku na cestách, nabízí značky takzvané golfové kočárky. Od těch sportovních se liší drobnější konstrukcí. Neřídí se pomocí jednoho spojeného madla, ale řídítka jsou oddělená. Jejich hlavní výhodou je jednoduchá konstrukce, díky které se dají velmi snadno složit a jsou opravdu lehké. Důležité ale je si uvědomit, že golfky se nedají polohovat, jsou proto vhodnější pro větší děti od dvou let. Dítě si v nich totiž tak dobře nezdřímne.

Na krátkodobé přejezdy je skvělé, pokud jde na podvozek připevnit i autosedačka, maminky tak do kufru auta nemusí skládat vždy celý kočárek, ale jen podvozek. Pro maminky, které jsou stále na cestách autem pak například značka Doona vyvinula model Doona Plus – autosedačku, která má podvozek s koly přímo zabudovaný.

Podařilo se vám díky našemu textu více proniknout do tajuplného světa kočárků? A orientujete se i ve fusacích, rukávníkách, organizérech a pláštěnkách? Příště se seznámíme s nezbytným příslušenstvím, které vám zpříjemní cesty s dítkem v kočárku.