Rozhodnutí stát se maminkou je krásné, ale zároveň velmi náročné. Po narození miminka se váš čas na sebe samu zkrátí na minimum.

Je důležité, abyste si i přesto denně nebo týdně našla čas, kdy se budete soustředit na sebe. Samozřejmě, když říkáme „mějte čas pro sebe“ nemyslíme tím, že byste měla zanedbat své mateřské povinnosti.

Využijte čas, když vaše miminko spí nebo čas, kdy se o něj starají prarodiče nebo druhý rodič. Během této doby byste měla dělat věci, které vás naplňují a dělají vám radost.

 

 

Chvilka jen pro vás

Udělejte si horkou koupel, čtěte si knihu si knihu, mrkněte se, co je nového na internetu či sociálních sítích nebo si jen lehněte a meditujte. Chvilka pro sebe třeba s vaší oblíbenou kosmetikou vám pomůže znovu nabrat síly.

 

Zaměřte se na zdravou stravu

Dobře se stravovat je klíčové nejen pro vaše zdraví, ale také pro vaši energii. Snažte se jíst vyváženě a zahrnout do svého jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. Zdravá strava vám pomůže lépe zvládat stres a únavu, ale také vám pomůže s udržováním zdravé váhy.

 

Komunikujte

Sdělená radost, dvojnásobná radost, sdělená bolest, poloviční bolest. Pamatujete si na rčení našich babiček? Už i ony věděly, že mluvit o svých pocitech je důležité. Buďte otevřená vůči partnerovi, přátelům nebo klidně i profesionálům, pokud se budete cítit přetížené. Není nic špatného vyhledat pomoc, když ji potřebujete.

  

Plánujte si čas mimo domov

Odstřihnout se na chvíli od mateřských povinností může být velmi osvobozující. Pokud miminko ještě kojíte, odsajte dostatečnou zásobu mateřského mléka na dobu vaší nepřítomnosti a využijte čas, kdy má miminko na starosti partner. Udělejte si výlet, zajděte si do knihovny, na masáž nebo třeba na kafe s přáteli. Činnosti, které jste dělala, než jste se stala maminkou vám pomohou udržet si své já i během mateřství.

 

Snažte se o pravidelný spánek

Je nám jasné, že s miminkem je to těžké, ale spánek je zásadní pro vaši fyzickou a duševní pohodu. Snažte se střídat ve vstávání k miminku se svým partnerem, aby si každý z vás mohl dopřát aspoň trochu nepřerušovaného spánku.

 

Věříme, že si čas strávený na mateřské dovolené užijete a vytvoříte si s miminkem nezapomenutelné vzpomínky na celý život.