Pátý měsíc je významným obdobím v životě vašeho děťátka. Z malého miminka se postupně stává živé a aktivní dítě, které začíná reagovat na vnější podněty a projevuje svoji osobnost. V našem blogu se dozvíte více o tom, co se děje v pátém měsíci miminka, jaké jsou jeho milníky a jak se o něj starat.

 

Co je u miminka v 5. měsíci nového?

V pátém měsíci už má miminko zhruba dvojnásobnou váhu oproti narození, začíná projevovat zájem o své tělo a prostor kolem sebe. Častěji si hraje s rukama a nohama, což je důležité pro rozvoj jeho motorických dovedností.

Začíná reagovat na zvuky ve svém okolí. Emoční rozsah se rozšiřuje, a tak můžete pozorovat různé emoce, od radosti po frustraci, což je součástí jeho učení se a poznávání světa. Může se usmívat, nebo začít plakat, navíc začíná rozpoznávat hlasy svých rodičů a obrací svou pozornost směrem k nim. To je první krok k vytvoření bezpečného pouta.

 

Jak zabavit miminko v pátém měsíci?

Postupem času bude stále více reagovat na vaše pokusy o interakci. Hry jako schovávačka a  zpívání písniček jsou dobrý začátek. Dávejte svému miminku na hraní hračky, kterými stimulujte jeho smysly. Barevné hračky, zvuky a jemné textury jsou pro ně skvělá zábava. Protože už zvládá přendávat hračky z jedné ruky do druhé a miluje ty, které se dají cucat a kousat, je pro něj ideální hračka například Háčkované chrastítko na dřevěném kroužku. Toto chrastítko je ručně uháčkované z organické bavlny. Uvnitř má malou rolničku, která cinká. Kromě toho je chrastítko naplněno měkkým recyklovaným polyesterem, který je uzavřen v malém látkovém sáčku, což zabraňuje tomu, aby se náplň dostala ven skrz přízi. Květina je připevněna k dřevěnému kroužku.

  

Co už může umět:

  • „Pást koníky“ – ležet na bříšku a zvedat se na ručičkách
  • Začíná „žvatlat“
  • Vyjadřuje emoce
  • Pohybuje hlavičkou na všechny strany
  • Přetáčet se ze zádíček na bříško
  • Umí udělat „letadélko“

 

Sledování vývoje vašeho pětiměsíčního miminka je krásné. Podporujte ho v jeho objevování světa tím, že mu poskytnete bezpečné prostředí pro hraní, mluvte s ním a poskytněte mu veškerou lásku a péči, kterou potřebuje.