První zoubek vyhlíží maminky u svých dětátek skoro od narození. Při každém větším nočním pláči si říkají, že to už “asi jsou ty zoubky”. První bílou perličku v puse miminka tak většinou provází velké veselí. Aby ne, ten, kdo ho najde, by měl podle staré pověry dostat na nové šaty. Miminko by v tu chvíli mělo dostat svůj první zubní kartáček a poprvé navštívit zubaře. 

S návštěvou zubaře neotálejte

Návštěva zubního lékaře by měla následovat co nejdřív po vykouknutí prvního zoubku. “Děti si od útlého věku zvyknou na pravidelné návštěvy zubaře, nebudou tak z nich mít zbytečnou obavu. Nejhorší je, když k nám děti poprvé přijdou až když je zub bolí, mají nás pak spojené pouze s bolestí a zbytečně se nás bojí,” vysvětlila zubní lékařka Lucie Smolová z brněnské kliniky Elite Smile. 

Správné čištění mléčných zoubků

Lékař rodičům vysvětlí, jak se o první dětský chrup starat, jak ho správně čistit. Aby se zoubky nekazily, je důležité důkladně odstranit povlak, který na nich vzniká z jídla a nápojů. “Pokud je miminko ještě malé, nemusíte ho trápit zubním kartáčkem, povlak můžete odstranit například gázou. Důležitá není ani zubní pasta. Tu můžete klidně vynechat, hlavní je mechanicky odstranit povlak,” popsala lékařka. Dodala, že nejlépe dětem očistíte zoubky, když leží. Pokud je udržíte v leže v klidu, vidíte na všechna místa, která je nutné očistit. K zabavení poslouží chrastítko nebo hračka. Nejpečlivěji čistěte zoubky večer před spaním.

Okolo dvou let, kdy už je dětský chrup kompletní, byste do čištění měli zapojit i mezizubní kartáček nebo nit.

Co ovlivňuje zdraví zoubků

Kromě čištění je důležitá také strava. “Doporučuji rodičům, aby dětem jídlo rozdělili na snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Pro zoubky je důležité, aby měly mezi jednotlivými jídly čas odpočívat. Není dobré, když dítě jí dlouhou dobu vkuse. Bakterie tak totiž stále získávají potravu a v puse se jim dobře daří, což podoruje vznik zubních kazů,” vysvětlila zubařka. 

Zoubky a dudlík

Lékaři také varují rodiče před násilným zabavováním dudlíku. “Pokud dítěti vezmete dudlík na sílu, nahradí ho palcem. Častým cumláním palce si ale mohou způsobit různé ortodontické vady. Zuby si například mohou posunout příliš dopředu. I zbavování dudlíku je proto nutné dělat s citem, postupně a nenásilně,” vysvětlila lékařka.

Mléčný chrup dětí má dvacet zoubků. Všechny by měly vyrůst do dvou let věku dítěte. I o mléčné zuby je velmi důležité se starat. Nelze se utěšovat tím, že první zoubky stejně vypadnou. To, jak se staráte o mléčné zoubky, výrazně ovlivní kvalitu a zdraví zubů dospělých. Abyste děti motivovali k čištění zoubků, nechte je si vybrat zubní kartáček podle nich. Z čištění se pak může stát skoro rodinná zábava :)

Součástí péče o miminko je také koupání. Přečtěte si naše tipy, jak koupání miminku zpříjemnit.